KÜLTÜR DOĞA, YURTİÇİ

Bilgelik Vadisi Köprüçay “Köprülü Kanyon”

Antik zamanların taş köprüleri, son demlerini yaşayan köyler ; bilgeliğin kuşattığı efsanevi hayatlar….Bütün bunlar Dedegöl Dağları’ndan doğup Antalya Serik’te Akdeniz’e dökülen Köprüçay’ın 160 kilometrelik akışı...


Antik zamanların taş köprüleri, son demlerini yaşayan köyler ; bilgeliğin kuşattığı efsanevi hayatlar….Bütün bunlar Dedegöl Dağları’ndan doğup Antalya Serik’te Akdeniz’e dökülen Köprüçay’ın 160 kilometrelik akışı boyunca sunduğu mucizeler. Suların dağların ve masalların coğrafyası…

Yüksek tepeler dev kayalıklar, derin kanyonlar, çağıldayarak akan nehir…

Antik çağların taş köprüleri, kemerleri, ışıltılı kentleri. Yukarı Köprüçay havzası Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırlarında, Kasımlar Beldesin de . Köprüçay Isparta’nın Aksu ilçesi sınırlarıda Dedegöl Dağın’dan doğup, Antalya Serik Boğazkent’ten Akdenize dökülüyor.

Köprüçay, yolculuğu boyunca doğa harikası kanyonlardan geçiyor. Bu kanyonun en ünlüsü Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde yer alan Oluk Köprü Kanyonu. Burada sayısız pınarların katkısıyla Köprüçay büyük bir ırmak haline geliyor ve kanyondan çıktıktan sonra yer yer çok sert akıyor. Bu özelliği Köprüçay’ın bu bölümünü en önemli rafting parkurlarından biri haline getiriyor.

Oluk Köprü bölgenin en önemli yapılarındandı. Köprüçay’ın adı da bu köprüden geliyor.Delisarnıç ve Ballıbucak tarihi ve doğal dokusuyla bölgenin en önemli ziyaret alanları.Köprünün güneyinde yer alan Beşkonak Köyü rafting tutkunlarını ağırlıyor.Yılda yaklaşık bir milyon turistin ziyaret ettiği bölgenin tercih edilme nedenleri arasında rafting ilk sırayı alıyor.

Terziler Köyünü geçtikten sonra nehrin batısında yer alan  Aspendos Antik Kenti Köprüçayla anılan bir savaşa da ev sahipliği yapmıştır. İÖ 467 yılında Yunanlılarla Persler arasında yapılan Eurymedon savaşının Köprüçayda yapılan bir donanma savaşı olduğu söylenir.Eurymedon eski Yunanca da “güzel akışlı su” anlamına geliyor. Antikçağda, bugünkü Aspendos antik kentin bulunduğu bölgeye kadar bu nehrin üzerinde gemi işliyordu. Yunanlılar Pers donanmasını burada bozguna uğrattılar. Köprüçay’ın bu bölümü donanmayla girilebilecek kadar geniş ve taşımacılığa elverişliydi.

PROGRAM -     ….. Eylül 2013

1.Gün        Antalya’da buluşma ve Antalya – Manavgat yolunun 38.km sinden sonra sola kıvrılarak Köprüçay nehir kıyısındaki tesise transfer.
2.Gün      
Yer Köprü yürüyüşü
3.Gün      
Selge Antik Kent ziyareti
4.Gün      
Antalya’ya transfer, turun sonu

PERGE PANSİYON
Köprüçay nehir kenarındaki tesiste 14 oda bulunmaktadır.  Tesis aynı zamanda en büyük doğal su kaynağının hemen yanı başındadır.  Bungalov tarzı ahşap her oda da bağımsız duş/WC, Klima, sıcak su
Ulaşım:
Antalya – Manavgat Karayolunun 38.Km.den sola Beşkonak ve Köprülü Kanyon tabelalarının bulunduğu kavşaktan sola dönülür.  Buradan yaklaşık 30 dk.lık yolculukla Karabük köprüsüne ulaşılır, Nehirin diğer yakasına geçilerek nehir sağımızda olacak şekilde yola devam edilir.  10 dk.lık yolculukla tesise ulaşılır.

12.911 defa görüntülendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>