YURTDIŞI PROGRAMLAR, YURTİÇİ

Kerpe – Kefken Turu

KERPE – KEFKEN TURU         Temmuz Kefken Kocaeli ili ve Kandıra ilçesine bağlıdır. Kefken ve civarı yeryüzü şekilleri açısından, denizin ortalama birkaç metre yüksekliğinde ufak...


KERPE – KEFKEN TURU

        Temmuz

Kefken

Kocaeli ili ve Kandıra ilçesine bağlıdır. Kefken ve civarı yeryüzü şekilleri açısından, denizin ortalama birkaç metre yüksekliğinde ufak tepeliklerden oluşur. Yörenin en yüksek noktası, 400 metre yüksekliği ile Kefken – Kandıra arasındaki Baba Tepesidir. Kefken’in tek akarsuyu, Kurtyeri köyünden başlayıp Kumcağız sahilinde denize dökülen 7,5 km’lik Kumcağız Deresidir. Ayrıca Çam konak yakınlarında Gizli Göl veya halk arasındaki adıyla Kamış Gölü yer almaktadır.

Kerpe

Tarihte Kalpe olarak anılan Kerpe, İstanbul’dan üç kürek günü mesafede gösterilir, “öküz boynuzu” biçiminde tarif edilirmiş. İtalya’dan yola çıkan denizciler Trabzon’a getirdikleri çeşitli eşyaları, Rusya’dan veya İpek Yolu’yla gelip Kandıra’dan geçen tüccarlar hep aynı noktada mallarının değiş tokuşlarını Trabzon’da yaparlarmış. Bu güzergâh üzerinde denizciler, denizin uygun olmayan durumlarında Karadeniz’deki tek doğal liman olan Kerpe’ye sığınırlarmış.

Kerpe son derece elverişli bir coğrafi konuma sahiptir, sırtını alabildiğine sık çam ormanlarına dayamış, bu şekilde kuzeyden rüzgar almadığından. Kayalıkların harici ise tamamıyla dibi kumdur, temizdir ve çok sığdır. Şirin tatil yöresi Kerpe Kandıra’ya 10 km, İzmit’e 50 km. mesafe uzaklıktadır. Masmavi deniziyle, sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyüdür.

Buluşma yerleri ve saatleri :

Zincirlikuyu                                                     07:00
Kadıköy Evlendirme Dairesi ( Hasan Paşa )   07:30
Beliritlen yerlerde buluşularak İzmit Kandıra üzereinden Kefken’e hareket ediyoruz.
Kocakaymaz mevkii, Baraj Gölü’nde fotoğraf molası veriyoruz.
Kandıra ilçesine bağlı Kefken’in Kovan Ağzı Köyü’nün yanı başındaki Pembekayalar gezisi ve Kovanağzı’nda deniz molasndan sonra Karadeniz’in bir başka güzel koyu olan Kerpe’ye hareket.

Burada alınacak öğle yemeği sonrası Kerpe’yi keşfetmek veya  Kerpe’nin muhteşem güzellikteki plajında denize girebilmek için serbest zaman. sonrası rehberin belirleyeceği saatte İstanbul’a hareket.

12.991 defa görüntülendi.

Yoruma kapalı