FIRSAT, YURTİÇİ

Eskişehir Turu1. GÜN
Sabah Taksim AKM ve Kadıköy Evlendirme Dairesi önünden ” Anadolu’nun Batı’ya Açılan Yeni Yüzü” Eskişehir’e hareket. Sapancı, Adapazarı, Bilecik, Bozöyük yoluyla Eskişehir’e varış. Otele yerleşme ve öğlen yemeğinden sonra  gezi için aracımızla Eskişehir’in kuşbakışı manzarasını  görmek için Şelale Park’a gidiyoruz.
Muhteşem atmosferi insanı büyüleyen Haller Gençlik Merkezini rehberimizden tarihini dinledikten sonra kahve, sahlep içmek için ve alışveriş için serbest zaman veriyoruz.
İlk olarak Suni Plajında bulunduğu Kent Park’ı gezip rehberimizden park hakkında bilgiler alıyoruz.
Kentimizdeki kültürel etkinler hakkında bilgi almak amacıyla Opera Binasına uğrayıp, etkinlikler hakkında bilgiler alıyoruz.
Porsuk çayındaki yapılan düzenlemeleri görmek için Porsuk Çayı kenarında bulunan kafelerin bulunduğu Adaları gezip, Porsuk çayında keyifli bir tekne turu yapıyoruz,
Porsuk Çayında tekne turumuzun ardından Eskişehir’in meşhur yemeği olan Çiğböreklerimizi yemek için restoranımıza geçiyoruz.
Öğle yemeğimizin ardından ilk Türk yapımı araba olan Devrim otomobilinin bulunduğu Tülomsaş Lokomotif Fabrikasını ziyaret ediyoruz.
Eskişehir’in en büyük parkı olan Bilim Kültür ve Sanat Parkını gezip.
Günün son durağı olarak Anadolu Üniversitesi Kampüsünde kısa bir tur atıyoruz.
Akşam yemeği otelde.

2. GÜN
Sabah kahvaltısı ardından gezi için otelden hareket ediyoruz.
Güne başlarken Osmanlı’nın sıcaklığını hissetmek için Tarihi Odunpazarı Bölgesine geliyoruz.
Türkiye’de ilk ve tek cam müzesi olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesini geziyoruz.
Osmanlı evini
gezdikten sonra 500 yıllık Kurşunlu Camii Külliyesi ve dünya’nın ilk ve tek Lületaşı Müzesinin geziyoruz.
Odunpazarı Evlerinin tarihsel ve mimari özelliklerini rehberimizden dinlerken Odunpazarı Evlerinin en güzel örneklerini bulabileceğimiz Beyler Sokağını adımlıyoruz.
Lületaşı Ustalarının atölyelerinin ve satış yerlerinin de bulunduğu 150 yıllık olan Atlıhan El Sanatları çarşında serbest zamanın ardından Arifbey sokak ve Koca Müftü Sokağın ardından aracımız ile İstanbul’a hareket ediyoruz.
İstanbul’a varış ve gezimizin sonu.

6.088 defa görüntülendi.

Yoruma kapalı