FIRSAT

Karadeniz Yaylalar

KARADENİZ VE YAYLALAR AYDER – UZUNGÖL – SÜMELA Aşağı Kavrun – Yukarı Kavrun – Camiboğazı  -  Kasapoğlu Yaylalar ( 5 GÜN / 4 GECE )...


KARADENİZ VE YAYLALAR

AYDER – UZUNGÖL – SÜMELA

Aşağı Kavrun – Yukarı Kavrun – Camiboğazı  -  Kasapoğlu Yaylalar

( 5 GÜN / 4 GECE )

1.GÜN: ÇARŞAMBA

İstanbul’dan hareket

Gezimizin bu ilk gününde Of –Çaykara güzergâhını takiben – yolda Memiş Ağa Konağını da gezip, fotoğraflayıp –  bir doğa harikasını keşfetmek üzere Uzungöl‘e geçiyoruz. Öğle yemeği öncesinde göl etrafında yürüyüş ve keyif zamanı ve sonrasında Uzungöl ‘de halis tereyağında kızarmış Alabalık keyfi. Öğleden sonra Rize Ayder Yaylası’na hareket ediyoruz. Ülkemiz florasının % 38 ini barındıran Fırtına Vadisi’ni keşif zamanı. Kemer köprüleri, yöresel mimarisi, coşmuş akan derede rafting yapan insanlarla tanışma zamanı. Kaplıcalarıyla ünlü Ayder’e varıyoruz.Akşam yemeği ve geceleme Ayder.

2. GÜN : PERŞEMBE

Bu gün özel araçlarla Aşağı ve Yukarı Kavrun yaylalarını gezip, endemik türleriyle yaylaların florasını yürüyerek keşfetme zamanı. Kendine güvenenlerle buz gibi akan derelerde yüzme fırsatını da bulacağız. Öğle yemeğini kumanya şeklinde alacağımız bu günümüzün sonunda hak ettiğimiz kaplıca keyfi için kendimizi AYDER kaplıcalarının sıcak sularına bırakıyoruz.Akşam yemeği Ayder de otelimizde.

3. GÜN: CUMA

Sabahyöresel kahvaltımızın ardından hareket zamanı. Dönüş yolumuzda Çamlıhemşin ilçesine 12 Kmuzaklıktaki ZİLKALE ‘yi gezip sonrasında Ardeşen – Çayeli güzergâhını takiben yolumuz üzerinde bulunan Rize bezi dokuma atölyelerinden bir tanesini ziyaret ediyoruz. Rize Zihni Derin çay bahçesinde soluklanıp çay diyarından hediyelik çaylarımızıda aldıktan sonra istikametimiz Trabzon. Öğle yemeğimizde Sürmene MÜZE Restaurant’ ta mevsim balıklarından tadacağız. Trabzon’a varış ve otelimize yerleşme. Trabzon’la tanışma zamanı. İlk İslami eser olduğu düşünülen Yavuz Sultan Selim‘ın annesi ve II. Beyazıd’ın eşi Gülbahar Hatun Camii ve Külliyesi, Surlar, Atatürk Köşkü ve Ayasofya Müzesi ziyaretleri, sonrasında Bedesten, Bakırcılar Çarşısı keşfi ve serbest zaman.Akşam yemeği otelde.

4. GÜN: CUMARTESİ

Sabahkahvaltısı sonrasında Maçka Altındere Milli Parkı içerisindeki Sümela Manastırı gezimiz ve sonrasında manastır yanından aracımızla yükselerek istikamet 2450 rakımlı Camiboğazı ve Kasapoğlu Yaylaları ve Çağılgöl. Yine kendine güvenenlerle buzul gölünde yüzme keyfi. Yaylada alacağımızöğle yemeğinde mangal keyfi. Konaklama veakşam yemeği otelde.

5. GÜN: PAZAR

Sabahkahvaltımız sonrasında önce Düzköy ilçesi Çal Beldesinde bulunan Çal Mağarasını gezeceğiz. Oradan geçeceğimiz Kayabaşı yayla kentte öğle yemeği.  Trabzon’a dönüş ve çaylarımızı yudumlayıp Karadeniz’i kuşbakışı seyredeceğimiz Boztepe’ye çıkarken Kızlar Manastırı’nı da gezeceğiz. Akşam yemeğinde Meşhur Akçaabat Köftesini tatma imkânını bulacağız. Buradan havalimanına transfer, hizmetlerimizin sonu.

Günlük gezilerinizde yağmurluk , ince bir polar türü giysi , şapka , güneş gözlüğü , koruyucu krem, yedek çorap , göreceğiniz güzellikleri ölümsüzleştireceğiniz fotoğraf makinenizi , yedek film ( memory card !! ) ve pillerinizi, minik el lambanızı ve varsa sürekli kullandığınız ilaçları yanınızda bulundurmanız gezinizi unutulmaz kılmanıza yardımcı olacaktır.

Tabi ki valizinize Ayder kaplıcalarında ve dere ve göllerde kullanacağınız mayo ve havlunuzu koymayı unutmuyorsunuz…

7.589 defa görüntülendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>